شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷- December 15 2018
کد: 842 | سرویس: مقالات
چاپ | پرینت
برخی از پرسش­های متداول مطرح شده

سوالات رایج متداول

۱– در این سیستم می توان طبقات مختلف و پلان های معماری متنوع داشت؟

” این سیستم کارایی خیلی زیادی در پلان های مختلف دارد و می­توان آن را به صورت تلفیقی با سایر سیستم­های سازه­ای استفاده کرد. بهترین طرح برای این سیستم صنعتی ، این است که در طبقات تکرار طراحی داشته باشیم.”

۲- ضریب رفتار در این سیستم به چه صورت است؟

” در مورد ضریب رفتار چیزی که در این سیستم به آن رجوع می کنیم آیین نامه ۲۸۰۰ ، بند اول، سیستم های دیوار بتن آرمه است. در استفاده از این سیستم در سازه باربر به صورت دیوار برشی و المان باربر قائم طبق آیین نامه تا ۵۰ متر و ۱۶ طبقه محدود هستیم. در مورد سقف هم در رده بندی دیگری از این آیین نامه مراجعه می کنیم. در ۱۵ طبقه سیستم شامل ضرایب سختی ۶ و ۷ و ۸ می شود.”

۳- آیا سیستم از نظر نظام مهندسی و شهرداری دارای مجوز است؟

” از نظر سازمان نظام مهندسی و شهرداری  برای پروژه های اجرا شده مجوز ساخت صادر و اجرا شده اند .

۴- هزینه هر مترمربع ساخت چه مقدار است؟

” هزینه هر مترمربع بستگی به نحوه طراحی معماری دارد. در صورتی که طراحی مطابق با فرم سازه­ای ساختمان باشد، هزینه سفت کاری در حد ساختمان های سنتی  و گاها  کمتر از آن در می آید. در نازک کاری با توجه به ویژگی های خاص این سیستم هزینه های عمومی کاهش می یابد. (عدم وجود پرت مصالح ساختمانی و عایق بودن از نظر حرارتی) هزینه کار تمام شده چیزی حدود ۷ تا ۱۵ درصد کمتر  بستگی به طرح معماری دارد. “

۵– اجرا را خود شرکت  انجام می دهد یا خریدار؟

 ” هر نفر متخصص با چند بار مشارکت در اجرای این  سیستم  می تواند آن را اجرا کند. خود شرکت  هم با توجه به سابقه اکیب فنی مهندسی در ساختمان سازی حاضر است یا به صورت نمونه و یا کل پروژه در صورت امکان این کار را انجام دهد. “

۶– حداکثر طول قطعات سقف بدون ستون در چه اندازه ای قابل اجرا است؟

طول قطعات سقف معادل طول قطعات بتنی متعارف بتنی است. با توجه به کم بودن بار ساختمان به خاطر پارتیشن ها و مصالح سبک و قابل تنظیم بودن ارتفاع تیرچه ها دهانه ها خیلی محدودیت ندارند و در ۷،۸،۹ متر قابل اجرا هستند.

۷- حفظ ارزش های پایدار معماری یا به عبارتی توجیه معماری سیستم به چه صورت است؟

از نظر طراحی این سیستم دارای هیچ محدودیتی نیست. در ضمن همه چیز قابل اتصال به این سیستم از داخل یا خارج بنا هست. بهتر است دانشجویان و اساتید محترم با این سیستم آشنایی پیدا بکنند و رسانه­ ها هم می­توانند در جهت آشنایی بیشتر مردم با این سیستم کمک کنند. این سیتم هیچ محدودیتی به صورت سنتی یا صنعتی ندارد و این بستگی به قدرت طراح دارد.

۸- دمای بتن ریزی و تعداد طبقات در این سیستم به چه صورت است؟

حداقل گرمای مخلوط بتن بالای ۴ -۵ درجه است. در صورتی که در دمای زیر صفر بتن ریزی انجام شود، عملیات سخت شدن بتن با همان حرارت ناشی از گیرش اولیه ادامه می یابد. در مورد بتن ریزی در هوای گرم، قالب پلی استایرن اجازه خروج آب بتن را به صورت تبخیر از مخلوط بتن نمی دهد و این رطوبت تا سخت شدن کامل بتن باقی می ماند.

۹- در مورد چرخه سبز و قابلیت بازیافت سیستم به چه صورت عمل می کند؟

سازه اصلی سیستم جدای از یک سیستم بتن آرمه نیست، تمام ملاحظاتی که باید در سیستم بتن آرمه رعایت شود در این جا نیز وجود دارد. مصالحی که به عنوان قالب استفاده می شوند کاملاً قابلیت بازیافت دارند. از جمله پلی استایرن و مصرف مجدد دارد.

۱۰- در مورد نصب وسایل خانه مانند تابلو چه کار باید کرد؟

چیز های سبک مانند تابلو روی همان رویه ۱/۵ سانتیمتری ( گچ برگ یا ملات) نصب می شوند و مشکلی ندارد. عناصر سنگین تر مانند کابینت آشپزخانه در سیستم پارتیشن چون در هر ۳۰ سانتیمتر یک استاد داریم، می توان محل پیچ کردن را روی استادها انجام داد.

۱۱- ظرفیت تولید سیستم در طول یک سال چه مقدار است؟

کارخانه یک میلیون متر مربع سطح در سال تولید می کند. و طبق الگوی مصرف حدود ۲۰۰۰ تا  ۲۵۰۰ واحد مسکونی می شود.

۱۲-آیا فوم قالب گیری بعد از عملیات خواهد ماند؟

این فوم ها بعد از بتن ریزی باقی می مانند. فوم ها هنگام بتن ریزی کار قالب را انجام می دهند و بعد از آن کار عایق را می کنند.

۱۳- عکس العمل سیستم در برابر آتش به چه صورت است؟

چیزی که در این محصولات رعایت می شود این است که در اثر رسیدن شعله به هر نقطه از جسم عمل انتشار شعله از طریق سوختن خود جسم ادامه پیدا نمی کند. اگر ما شعله ای را به این قطعات نزدیک کنیم در همان نقطه مشتعل می شود، ذوب می شود و اگر شعله را عقب ببریم تمام می شود و بقیه پلی استایرن دچار حریق نمی شود و شعله ادامه پیدا نمی کند. طبق آیین نامه باید حداقل یک پوشش محافظ روی اینها باشد تا زمانی که ساکنین در صورت خاموش نشدن آتش فرصت کافی برای تخلیه ساختمان را داشته باشند. در استانداردهای آتش نشانی این ها به صورت یک عدد f و یک عددی که بعد از آن به صورت دقیقه بیانگر زمان آن است مطرح می شوند. ۶۰f، ۹۰f، ۱۲۰f که به تعداد طبقات ساختمان، اهمیت بنا و زمان تخلیه بر می گردد. در این سیستم ها حدود ۱/۵  سانتیمتر پوشش های معدنی وجود دارد و برای آن مقاومت ۱۲۰f را حاصل می کند.

گازی که بر اثر سوختن متصاعد می شود، گاز کشنده به مفهوم سیانور نیست. گازco2 و هایت گازco . ولی چون از نظر جرم، جرم یک متر مکعب قالب سازه ۲۰-۲۵ کیلو گرم است مقدار گاز هم آنچنان زیاد نیست که فرد را در ساختمان محبوس کند و یا آن را وادار به فرار کند.

۱۴- آیا این سیستم قابلیت استفاده در ساختمان های اسکلت فلزی را دارد؟

می توان آن را به صورت دیوار برشی در بین ستون ها و یا المان های سقفی و برای پوشش کف ها استفاده کرد. پارتیشن ها را می توان با تمهیداتی در روی نمای ساختمان ها استفاده کرد، که هم مسئله عایق صدا و هم عایق حرارت و اتصال به عناصر نما را جوابگو باشد.

۱۵- قابلیت های سیستم در سطوح منحنی به چه صورت است؟

المان های دیوار باربر قابلیت ایجاد در مدول های کمتر از ۱/۲۰ را دارد و سطوح منحنی در حد قوس دور پله  شدنی است.

۱۶- آیا شرایط بتن مورد استفاده ویژه است؟

با توجه به این که پوشش دور آرماتور در حدود ۲/۵ سانتیمتر است توصیه می شود اندازه دانه درشت زیر ۲۰ میلیمتر و حدود ۱۶ در حد شن های نخودی باشد. در ضمن در بتن استفاده از روان کننده  وفق روان کننده زودگیر توصیه می شود. با ایجاد این تدابیر از پر شدن قالب توسط بتن اطمینان حاصل می کنیم.

۱۷- ویبره کردن بتن در این روش به چه صورت است؟

ویبرۀ بدنه شدنی است. به شرطی که لوله ای دور قالب بگردانیم که با ایجاد ویبره حرکت به طول ۴ -۵ متر منتقل شود. ویبره به صورت موضعی هم با توجه به اینکه فضایی حدود ۱۵-۱۶ سانتیمتر در وسط داریم، شدنی است. البته استفاده از بتن روان و بتن خودتراز شونده که نیاز به ویبره ندارد و  مقاومت بیشتر سازه ای هم می دهد مناسب ترین راه ها است.

۱۸- وزن تمام شده ساختمان چه مقدار است؟

وزن بار مرده طبقات بین ۴۵۰ -۴۷۵ کیلوگرم بر سانتیمترمربع است. با توجه به این که سیستم قابلیت عبور لوله ها را از داخل سقف دارد، احتیاج به بردن لوله ها در کف و پوشاندن آن با پوکه نیست. عدد گفته شده بدون پوکه ریزی  به علاوه وزن خود سازه و دیوارها، باری است که به فونداسیون وارد می شود. ضخامت دیوار در ساختمان های ۴ -۵ طبقه ۱۵ یا بسته به طرح معماری ۲۰ سانتیمتر است و در بقیه طبق آیین نامه ایران ۱۵ سانتیمتر می باشد و تعداد طبقات ۴ -۵ طبقه مناسب ترین تعداد است.

۱۹- پلی استایرن در حرارت بالا ذوب می شود. این برای دیوار مانعی ندارد چون شره نمی کند ولی برای سقف  چون سقف در اثر حرارت ترک می خورد این مواد مذاب پایین میریزند و خطرناک می شود، در این سیستم چه تدابیری اندیشیده شده است؟

پلی استایرن در دمای ۱۱۰ درجه ذوب می شود. این مواد کند سوز بوده و شعله ور نمیشود و شره نمیکند ..  و گچ حدود ۱۰۰ دقیقه از رسیدن آتش به پلی استایرن جلوگیری میکند .