شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷- December 15 2018
کد: 339 | سرویس: اخبار, مقالات
چاپ | پرینت
ساختمان های باربر بتن مسلح با قالب های عایق ماندگار  (ICF)

از جدیدترین سیستم های فوق الذکر، استفاده از ترکیب بتن آرمه بعنوان عضـو باربر و پانل های پلی استایرن (EPS) بعنوان قالب بتن و عایق حرارتی می باشند که با نام سیستم های بتنی “INSULATING CONCRETE FORMWORK …” ICF معروف گشته اند.

ساختمان های باربر بتن مسلح با قالب های عایق ماندگار  (ICF)

درکشورهای پیشرفته سال هاست که مسائل مربوط به دوام مصالح، سرعت اجرا، کاهش پرت مصالح، جلوگیری از اتلاف انرژی و مقاوم بودن ساختمان ها در برابر سوانح طبیعی مورد توجه و تحقیق دائم قرار گرفته که منجر به نوآوری ها و تکنیک های مدرن در زمینه صنعت ساختمان شده است.
از جدیدترین سیستم های فوق الذکر، استفاده از ترکیب بتن آرمه بعنوان عضـو باربر و پانل های پلی استایرن (EPS) بعنوان قالب بتن و عایق حرارتی می باشند که با نام سیستم های بتنی   “INSULATING CONCRETE FORMWORK …” ICF معروف گشته اند.
سیستم “ICF ” از جدیدترین و کامل ترین نوع سیستم های فوق الذکر می باشد که کمبودها و اشکالات روش های قدیمی تر در آن برطرف شده است. این سیستم توسط کمپانی  LASTEDIL سوئیس ابداع و تولید آن در ایران تحت لیسانس شرکت مذکور انجام خواهد شد. از این روش تاکنون در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله آلمان، ایتالیا، ترکیه، کانادا ، آمریکا، امارات متحده، بحرین ، عربستان سعودی، روسیه ، ایرلند استفاده گردیده است.
اساس این سیستم استفاده از سازه بتن آرمه باربر در سقف و دیوار ساختمان و پارتیشن های پلی استایرن مسلح سبک، جهت تیغــه های غیرباربر می باشد. دیوارها در داخل قالبی از پانل های مسلح پلی استایرن بتن ریزی می شوند و قالب سقف ها نیز از پلی استایرن مسلح بصورت مجوف و شبیه به سقف های اسپایرول بتنی ساخته می شوند. به عبارت دیگر ساختمان در دولایه از پلی استایرن پیچیده می شود که از لحاظ عایق بندی بیشترین بازدهی را دارا می باشد. 

۱- مشخصات فنی سیستم

۱-۱- پانل ها سقفی : این پانل ها در عرض ۲۹ سانتیمتر و در ضخامت ۲۰  سانتیمتر و طول مورد دلخواه تولیــد می شوند.  در قسمت زیرین این قطعه ۲ عدد پروفیل از ورق خم شده به شکل C وجود دارد که مقاومت مناسبی جهت بارهای وارده در هنگام نصب و ساخت به سیستم می دهند ضمن آنکه در مرحله نازک کاری می توان از آن به عنوان تکیه گاه، جهت گیر مکانیکی هر نوع سیستم نازک کاری از جمله پانل های گچی کناف استفاده نمود. لبه های پایین مقطع به صورت فاق و زبانه با بلوک های مجاور درهم قفل می شوند و در بالا، فضای لازم جهت میلگرد گذاری به شکل متداول سقف های تیرچه بلوکی و یا هر شکل دیگر فراهم می نماید. در این سیستم نیازی به تیرچه جهت اجرای سقف نمی باشد و بتن سقف و تیرچه همزمان ریخته می شود که درنهایت به افزایش سرعت و کیفیت کار منجر خواهد شد. فاصله شمعهای ساپورت در هنگام بتن ریزی تا ۲ متر قابل اجرا می باشد. جهت گچکاری سنتی می توان در زیر سقف با استفاده از مش فلزی یا پلاستیکی و مهار آن به سقف، عملیات نازک کاری را انجام داد. 

۱ -۲- دیوار باربر : بلوک های ICF دیوارهای باربر ، از دولایه پلی استایرن به ضخامت ۵ سانتیمتر  و طول ۱۲۰ سانتیمتر و ارتفاع ۲۵ سانتیمتر تشکیل شده است . این دو برگ که از جنس پلی استایرن میباشد توسط اسپیسر به هم متصل و محکم می شوند. نقش اسپیسر ها ، هم نگهداری بلوک های طرفین و تحمل بارناشی از بتن ریزی و هم تکیه گاه میلگردهای لازم افقی وقائم دیوار می باشند . ضمن آن که مقاومت بالائی در برابر کمانش دیوار در جهت عمود برصفحه دیوار فراهم می نماید. فاصله بین دو پانل با تغییر طول اسپیسر ها تا ۲۵ سانتیمتر قابل افزایش می باشد. میلگردهای قائم دیوار از قطر ۸ تا ۱۲ میلیمتر نصب و در جای خود مطابق پلان طراحی بتن ریزی می شوند. با توجه به اینکه ضخامت بتن و آرماتورگذاری دیوار با محاسبات سازه ای قابل تغییر می باشد، لذا محدودیت خاصی در تعداد طبقات قابل ساخت با این سیستم وجود ندارد. جهت حفاظت در برابر آتش ، اجرای لایه گچی یا سیمانی مطابق آئین نامه های بین المللی بر روی سطوح داخلی وخارجی دیوار می بایستی اجرا گردد. 

۲- مزایای عمده سیستم:

سرعت نصب – صرفه جویی در مصرف انرژی – افزایش دوام و محافظت جوی سازه ساختمان – استحکام و قدرت باربری – قابلیت نصب تخته گچی – کاهش مصرف مصالح نازک کاری – صرفه جویی در هزینه حمل – کاهش وزن ساختمان – برگشت سریع تر سرمایه ساخت –  کاهش پرت و دوباره کاری – عایق صدا – قابلیت عبور لوله های تاسیساتی – عدم محدودیت معماری و طراحی …

90-ICF+RR+Track