شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷- December 15 2018
کد: 1699 | سرویس: مقالات
چاپ | پرینت
رفتار لرزه ای  و  مقاومت در برابر زلزله در سازه ی ICF

از دلایل عملکرد مناسب این سیستم در برابر زلزله می‌توان به یکپارچگی مناسب دیوار و سقف اشاره کرد .

*** در سیستم ICF اجرای ساختمان بتن‌آرمه با قالب‌های عایق ماندگار پلی‌استایرنی صورت می‌پذیرد و دیگر نیازی به استفاده از قالب های جانبی نیست. در صورتی که در سیستم های سازه ای دیگر از قالب‌های فلزی یا چوبی استفاده می‌شود که بعد از عملیات بتن ریزی و گیرش بتن ، برداشته می‌شود.

* رفتار لرزه‌ای :

به طور کلی این سیستم توانایی بسیار خوبی را در مقابله با زلزله و طوفان از خود نشان داده‌اند به طوری‌که در زلزله‌های گذشته از معدود ساختمان‌های به جا مانده پس از زلزله بوده‌اند.
 از دلایل عملکرد مناسب این سیستم در برابر زلزله می‌توان به یکپارچگی مناسب دیوار و سقف اشاره کرد.

* عدم محدویت معماری :

در سیستم ICF به دلیل حذف ستون ها و یا کاهش ستون ها ، محدودیت طراحی معماری از بین رفته است و با توجه به عدم ستون ، تامین پارکینگ یکی از مزیت های مهم در این سازه می باشد .

? تعداد طبقات :

حداکثر تعداد طبقات سیستم ICF بستگی به نوع رابط‌ ها دارد . این رابط‌ ها معمولا پلیمری هستند و در بعضی سیستم‌ها نیز از رابط‌های فولادی با پوشش گالوانیزه استفاده می‌شود .
 حداکثر ارتفاع مجاز ساختمان در کلیه پهنه‌های لزره‌خیزی ایران ، مطابق استاندارد ۲۸۰۰ ایران ، اجرای ساختمان حداکثر تا ۱۵ طبقه بلامانع است . در کشورهای مختلف اروپایی و مناطق غیر لرزه‌خیز جهت ساخت سازه‌های از ۲ تا ۲۵ طبقه از سیستم ICF استفاده می‌شود.

? مقاومت در برابر آتش :

پلی استایرن به کاربرده شده شرکت آسان سازان در قالبهای ICF مطابق استانداردهای معتبر از نوع خود‌خاموش‌ شو یا کندسوز شده می باشد . این نوع پلی‌استایرن در مدت کوتاهی پس از قرار گرفتن در معرض شعله جمع می‌شود  و بدون شعله‌ور شدن از منبع دور می‌شود. به دلیل جمع‌ شدگی عایق پس از قرار گرفتن در معرض آتش(دماهای نزدیک به ۱۰۰درجه ) ، پوشش گچ‌ دچار حدودا ۱۰۰ دقیقه مانع از رسیدن به پلی استایرن می‌شود ….
? در نتیجه پلی‌استایرن مستقیما در معرض آتش قرار می‌گیرد ، به همین دلیل برای اتصال پوشش گچ‌ به عایق باید از توری رابیتس یا مش فلزی استفاده شود . در صورت رعایت این نکات ساختمان های با سیستم ICF مقاومت بسیار بالایی را در برابر آتش از خود نشان می دهند .